Są różne czynniki wpływające na to, dlaczego chcemy wymienić piec. Czasem są one niezależne od nas, bowiem wymaga tego od nas prawodawca, zarówno ten na poziomie europejskim (dyrektywy unijne), jak i ten na poziomie państwowym (ustawy sejmowe), czy wreszcie ten na poziomie samorządowym (uchwały gminne). Niezależne od nas mogą być również ze względu na awarię urządzenia – o ile oczywiście nie była ona wynikiem naszego niewłaściwego użytkowania urządzenia, czy też braku przeprowadzanych serwisów. Ale czasem po prostu chcemy zmienić stary piec na nowy, nawet wówczas gdy ten stary jeszcze poprawnie działa. Może to wynikać z tego, że chcemy mieć piec nowszej technologii w domu, bo np. zużywa mniej energii (czy mniej paliwa), a poprzez to generuje mniejsze koszty eksploatacyjne. Ale może to też wynikać z tego, że po prostu nowsza technologia nie wymaga zbyt częstej obsługi od użytkownika, czyli daje mu oszczędność czasu.

Wróćmy do pytania – kiedy wymienić piec? Oto kilka sugestii, którymi możesz kierować się właśnie podczas wybierania terminu, w którym chcesz wymienić swój stary piec na nowy:

  • zrób to po sezonie grzewczym
  • zrób to zanim twój stary piec zupełnie się zepsuje
  • zrób to zanim miną terminy ustawowe
  • zrób to zanim ceny surowców podskoczą i podrożeje produkcja/eksploatacja pieców

Oczywiście wskazówek na to, kiedy najlepiej zmienić piec na nowy może być więcej. Ale te są główne, najważniejsze i najłatwiejsze do przeanalizowania przez każdego użytkownika. Weź je pod uwagę, gdy myślisz nad wymianą pieca.